روح الله

گاهی لازم است حرفهایی زده شود...

روح الله

گاهی لازم است حرفهایی زده شود...

به عشق امام نام پسرم را روح الله نامیده‌ام...
و چون این جا فرزند تفکراتم است نام این‌جا را نیز روح الله می‌نامم...
باشد که جفتشان باقیات الصالحاتی برایم باشند.

آقای هاشمی در سایت خود سخنی از امام آورده اند که «رابطه با آمریکا با نظر مردم است» در این مطلب آمده است که: « امام چند و چون رابطه با آمریکا و تصمیم گیری نهایی را بر عهده ملت می گذارد و می گوید: در صورتی که ملت بیدار شریف ما اجازه دهد، ارتباط بسیار عادی خود را در حد سایر کشورها با آمریکا برقرار می کند.»

در پی صحبت آقای روحانی مبنی بر نظرسنجی از مردم در مورد رابطه و مذاکره با آمریکا رسانه های جریانی این طیف با این ادعا که مردم خواستار مذاکره با آمریکا هستند و عده ای خاص مانع حرکت آنها می باشند خواستار همه پرسی از مردم شدند و آنچه مشخص است این مطلب نیز در تکمیل همین سناریوی همه پرسی  در خروجی سایت آقای هاشمی قرارداده شده است.

در این میان لازم است به چند نکته اشاره شود:

١. بدیهی است که ادعای همه پرسی از طرف آقای هاشمی و دوستانشان یک بلوف سیاسی صرفا برای ایجاد فشار و گرفتن امتیاز برای عبور از خط قرمزهای مشخص شده می باشد و حداکثر کاری که قرار است انجام شود نظرسازی با استفاده از نظرسنجی های ناقص و غیر علمی می باشد.

٢.مشخص است که آقای هاشمی و دوستانشان  جرئت برگزاری یک رفراندوم و همه پرسی در کل کشور را ندارند چرا که -به صورت یقینی- مطمئن هستند نتیجه ی آن مطلوب این دوستان نخواهد بود و آن موقع مجبور خواهند بود علی رغم میل باطنی خود به خواسته ی ملت تن در دهند و دیگر حربه ی نمایندگی مردم در مذاکره را از دست خواهند داد.

در این زمینه دوستان نگاه شان به پیروزی شکننده در انتخابات؛ با رای ٥٠/٧٪ از میان شرکت کنندگان (= صرفا ٣٧٪ کل واجدین شرایط) می باشد. با چنین مقبولیتی برای دوستان تن دادن به همه پرسی ریسک بسیار خطرناکی می نماید؛ چرا که تاکنون کلید قفل مشکلات معیشت مردم را در سیاست خارجی نشان داده اند و اگر این حربه از آنان گرفته شود عملا با مشکل مواجه می شوند. 

٣. از نظر بنده اتفاقا همه پرسی بهترین کاری است که اکنون نظام می تواند برای اثبات حضور مردم در تصمیم گیری برای سرنوشت خود انجام دهد. ولی لازمه ی آن تعریف دقیق از آنچه می خواهد به همه پرسی گذاشته شود است. هیچ عقل سلیمی در کل مذاکرات را نفی نمی کند چه اینکه تاکنون-فقط در همین بحث هسته ای- مذاکرات زیادی در قالب ٥+١انجام گرفته است که نماینده ی آمریکا هم حضور داشته است. آنچه باید به رفراندوم گذاشته شود دقیقا آنچیزی است که می خواهد معامله شود؛چه امتیازاتی داده می شود و در عوض چه چیزی بدست می آید.

به عنوان مثال تماس تلفنی یا دیدار ظریف با کری امتیازات بزرگی بود که ایران به آمریکا داد؛ باید شفاف مشخص کرد که چه دستاوردهایی داشته است تا امکان همه پرسی روی آن باشد.

به نظر بنده این همه پرسی باید صورت گیرد تا مشخص شود که مردم ایران هیچگاه حاضر نیستند منافع ملی خود را معامله کنند.

٤.ادعای آقای هاشمی برای مشارکت مردم در تصمیمات کشور نیز فرصت خوب و بی سابقه ای ایجاد کرده است. حال که- برخلاف رویه ی این سالها خصوصا ٨ سال گذشته-  برای آقای هاشمی نظر و خواست مردم مهم شده است خوب است همه پرسی در مورد موارد دیگری نیز که تاکنون بدلایل مختلف بلاتکلیف مانده است انجام پذیرد:

همه پرسی در مورد برخورد با تصاحب کنندگان ٢٥٠هزارمیلیاردتومان از اموال عموم ملت و بیت المال در قضیه ی دانشگاه آزاد

همه پرسی در مورد نحوه ی برخورد با مفسدین اقتصادی در قراردادهای نفتی خصوصا فاجعه ی استات اویل

همه پرسی در خصوص اعدام خائنینی که با کارشکنی و سرپیچی از اوامر امام جنگ را ٨سال به درازا کشیدند و سرآخر جام زهر قطعنامه را به وی نوشاندند.

همه پرسی در مورد اعدام خائنینی که ادعای واهی تقلب در انتخابات ٨٨ را برای تحمیل خود به نظام اعلام کردند و مجازات افراد سرشناس و خانواده ی آنان که با حمایتهای خود در این آتش دمیدند

و...

همه پرسی های زیادی لازم است انجام گیرد و موارد مختلفی از این دست وجود دارد که به بهانه ی مصلحتهای تحمیلی خواست ملت نادیده گرفته شده است.

امید است رویه ی جدید شما صادقانه باشد و فرصتی برای حضور ملت در تصمیمات مختلف بوجود آورد.

والسلام

 • محمد علیزاده

نظرات  (۳)

سلام! یادداشت منطقی و جالبی است.همان طور که فرموده اید باید مشخص شود چه می دهیم و چه می گیریم.تازه یک طرف قضیه هم مربوط به آمریکایی ها می شود که اصلاً قابل اعتماد نیستند. راستی تعطیل کردن جشنواره ی ضد صهیونیستی افق آینده که تا کنون سه دوره ی آن برگزار شده بود چه توجیهی دارد؟آقای طالب زاده در نظر داشت نخبگان دانشگاهی و رسانه ای آمریکا را دعوت نماید تا پته ی اسرائیل را روی آب بریزند، نکند برنامه بعدی نظر خواهی در باره ی اسرائیل باشد که آیا رابطه با مردمش داشته باشیم یانه؟

 • توحید عزیزی
 • دست مریزاد.
  آقا این کامنتگیر پلاس رو نبند! مث اینه که جلوی دهنمون رو گرفته ای :)
  فعلا که جناح راست از برگذاری نظرسنجی و رفراندوم واهمه دارند.
  پاسخ:
  ما مردم؛ از جناح راست برائت می‌جوییم

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی